5 نکته درباره ی صندلی راک

معرفی صندلی راک (صندلی گهواره‌ای)

تصور همیشگی ما از صندلی‌های راک چیزی نیست جز اینکه پدر بزرگ و یا مادر بزرگمان کنار شومینه و یا در یک گوشه دنج خانه در حال بافتنی بافتن، کتاب خواندن، موسیقی گوش دادن و یا تلویزیون نگاه کردن هستند. ولی در واقع صندلی راک به چه معنی است.

صندلی راک یا صندلی راکینگ چیر یکی از انواع صندلی است که از دو بال چوبی منحنی شکل (راکر) که به انتهای پایه های آن متصل شده ساخته شده است. این باله های چوبی پایه جلویی صندلی راک را به پایه عقبی آن متصل کرده است. نقاط تماس صندلی راک با زمین تنها در دو نقطه است که این امکان را می دهد که با کمترین فشار پا و یا با حرکت نقطه ثقل کسی که روی آن نشسته است به جلو و عقب حرکت کند. معمولا صندلی راک از چوب ساخته می‌شود ولی انواع فلزی و کامپوزیتی آن نیز یافت می‌شود.

نام صندلی گهواره ای نیز به خاطر راحت بودن و تکان خوردن مداوم این صندلی بر آن نهاده شده است. کلمه راکینگ چیر ریشه در فعل لاتین rock دارد و اولین بار در سال ۱۷۶۶ از این کلمه استفاده شده است. اگر شما هم یکی از طرفداران صندلی‌ راک هستید با ما همراه شوید تا درباره آن بیشتر بدانید.

۱-تاریخچه صندلی راک

تاریخچه صندلی راک بر می‌گردد به زمان کودکی بنجامین فرانکلین بنیانگذار ایالت متحده امریکا و توجه و اعتبار ویژه ای که بنجامبن برای خلق صندلی راک اختصاص داده بود. مورخان زادگاه صندلی راک را در شمال امریکا و در اوایل قرن ۱۸ میلادی تخمین زده اند. زمانی که بنجامین کودکی بیش نبود از این صندلی که بصورت ساده ای از دو بال منحنی برخوردار بود در باغچه خانه استفاده می‌کرد.

هدف سازنده آن این بوده که صندلی‌ای طراحی کند که حسی شبیه به گهواره کودک داشته باشد.

اولین صندلی راک در سال ۱۷۲۵ در انگلستان رونمایی شد. مایکل تونت اولین صندلی راک طناب پیچی شده را در سال ۱۸۶۰ ساخت. این نوع صندلی بخاطر نوع طراحی و وزن سبکش بسیار موفق بود. مایکل تونت در طراحی این صندلی راک از سبک رومی و یونانی قرون وسطا تاثیر گرفته بود.

درحدودسال ۱۹۲۰ ، صندلی های راک تاشو محبوبیت زیادی در امریکا و اروپا پیدا کرد. یکی از علل آن قابلیت حمل و نقل راحت و استفاده در حین مسافرت بود. در ابتدا صندلی راک فقط در فضای باز یعنی حیاط و باغ و بیرون از خانه‌ها استفاده می‌شد اما در قرن بیستم که سازنده معروفی به نام «سام مألوف» صندلی راک‌های شکیل‌تری از چوب ساخت، مصرف خانگی این صندلی زیبا در آمریکا و اروپا بسیار رایج شد. یکی از نکات برجسته صندلی راک ساخته شده توسط مالوف پایه های شبیه به تخته اسکی آن بود.

اما صندلی راک پرزیدنت جان اف کندی بصورت خاصی در تاریخ مشهور است. در املاک خودش تعداد زیادی از این صندلی داشت و به دوستان و مهمانش همیشه یکی از آن‌ها را هدیه می‌داد. در گذر زمان شکل و تنوع این صندلی بسیار بالا رفته به‌طوری‌که با هر چیدمان و سبکی می‌توانید یکی از آن‌ها را در خانه‌تان داشته باشید.

«جان اف کندی» رییس‌جمهور آمریکا علاقه خاصی به صندلی راک داشت و به پیشنهاد پزشک خود، برای کاهش درد مزمن بیماری کمرش در اغلب موارد روی این صندلی می‌نشست.

۲-مزایای استفاده از صندلی راک

بدون شک، ما در یک جهان با تکنولوژی های پیچیده زندگی می کنیم. به نظر می رسد هر روز یک ابزار جدید برای ارتقاء سلامت جسم و جان ما بکار گرفته می شود. صندلی راک یکی از این ابزارهاست. گرچه مانند یک فعالیت هوازی همچون ایروبیک موثر نیست ولی در نوع خود می تواند از طرق مختلف بر بهبود سلامتی و وضعیت جسمانی ما تاثیر بگذارد.

در ابتدا صندلی راک به خاطر حرکت ملایمی که داشت بیشتر برای نگهداری و خواباندن و شیر دادن نوزادان توسط مادران استفاده می‌شد. از دیگر مزایای صندلی راک اینست که حتی اگر آنرا تکان ندهید صندلی بصورت اتوماتیک آنقدر حرکت می‌کند تا مرکز ثقل کسی که روی آن نشسته با مرکز ثقل صندلی در یک راستا قرار گیرد و بعبارتی به تعادل برسد و قرار گرفتن در یک زاویه متعادل خود باعث ایجاد آرامش در استفاده کننده خواهد شد.

تاب خوردن آرام روی یک صندلی درحالی‌ که کتاب محبوبتان را در دست دارید و از گرمای دل‌انگیز شومینه لذت می‌برید خودش تکه‌ای از بهشت است. صندلی گهواره‌ای که نام اصلی‌اش صندلی راکینگ چیر است و در اصلاح عامیانه بازار به صندلی راک معروف است، سال‌هاست در همه جای دنیا طرفداران زیادی دارد. نمادی از آرامش و حس خوب راحتی که اغلب ما از اینکه یکی از آن را در خانه‌مان داشته باشیم، استقبال می‌کنیم.

حرکاتی مثل تاب سواری، استفاده از صندلی راک و گهواره در طب ایرانی نوعی ورزش سبک به حساب می آید. منافع این گونه فعالیتها به کل بدن می رسد. این نوع ورزش ها برای افرادی که قادر به ورزش های دیگر نیستند بیشتر توصیه می شود.

همچنین این حرکات در کاهش نفخ معده، روده و نفخ سایر اعضا موثر است.

تاب درمانی مخصوصا برای سالمندان ، کودکان و افرادی که در دوره نقاهت بیماری هستند بسیار مفید است.

بهبود وضعیت بیماران ذهنی

مطالعات انجام شده در دانشگاه روچستر واقع در امریکا نشان می دهد استفاده از تاب درمانی برای تعدادی از ساکنان خانه سالمندان که دچار ضعف شدید ذهنی و زوال عقل بوده اند، باعث بهبود سلامت روانی آنها شده است. این مطالعات نشان می دهد تاب خوردن رویصندلی راک، باعث آزاد شدن اندورفین شده که علاوه بر بهبود وضعیت اختلال مشاعر آنها، باعث تسکین درد نیز شده است. خانم دکتر نانسی واتسون، رهبر این گروه مطالعاتی و مدیر مرکز تحقیقات بالینی معتقد است این تفکر که برای مدت طولانی بین افکار عمومی رواج دارد که تاب خوردن برای تسکین نوزادان موثر است، برای بزرگسالان نیز منافع درمانی فراوانی دارد.

تاب خوردن مصرف داروهای شیمیایی را کاهش می دهد

واتسون توضیح می دهد که تاب خوردن باعث کاهش اضطراب و افسردگی در میان سالمندان و کاهش نیاز به داروهای افسردگی در کسانی که او مشاهده کرده شده است. از آنجا که این داروها گاهی اوقات با عوارض جانبی مضر همراه است، تاب خوردن ممکن است یک گزینه قابل تحمل تری برای بیمارانی با این شرایط باشد.

خوشبختانه با وجود تنوع فراوان در طراحی و عرضه صندلی راک یا صندلی گهواره ای در کشورمان، می توان با ترویج استفاده از این محصول و بهره بردن از خصوصیت گهواره ای بودن و تاب خوردن آن، گام موثری در درمان ارگانیک این نوع بیماریها برداشت.

صندلی راک راهکاری برای درمان کمردرد
نزدیک به ۵۰ سال است که در دنیا، استفاده از صندلی راک برای بهبود کمردردهای خفیف مرسوم شده است. مشهورترین کسی که ازصندلی راک برای بهبود کمردردش استفاده می کرد و هرگز این صندلی را از خودش دور نمی کرد، همانطور که قبلا نیز اشاره کردیم، رئیس جمهور پیشین امریکا جان.اف.کندی بود. ایشان به توصیه پزشک معالج خود برای کاهش درد ناشی از صدمات جنگ جهانی دوم که به کمرش آسیب وارد کرده بود همیشه صندلی راک مخصوصش را حتی در هواپیما همراه می برد.

یکی از محاسن صندلی های راک حالت بی وزنی آن است که باعث می‌شود عضلات کمر در حالت ریلکس کامل قرار گیرند بدون آنکه فشار زیادی به ستون فقرات وارد شود که این حالت باعث آرامش و بهبود درد ناشی از ضایعات ستون فقرات و کمردردهای مزمن خواهد شد.

بهبود درد آرتروز گردن و کمر

درد ناشی از آرتروز گردن و کمر می توانند سخت و ناراحت کننده باشند.

اما می‌دانستید که استفاده از صندلی راک به تسکین درد گردن و کمر کمک می‌کند؟

صندلی راک جریان خون را در بدن افزایش می‌دهد و باعث می‌شود اکسیژن بیشتری به مفاصل برسد و این امر کمک می کند درد آرتروز کاهش پیدا کند. همچنین حرکات صندلی به افزایش انعطاف پذیری و قدرت در زانو کمک می‌کنند.

تکیه دادن به صندلی راک و حرکاتش باعث می‌شوند درد و فشار از کمر به سمت مغز حرکت کنند.

صندلی راک به بهبود خواب کمک می کند
محققین دانشگاه ژنو به این نتیجه رسیده‌اند که حرکت گهواره‌ای قبل از خواب موجب خواب عمیق و با کیفیت‌تری خواهد شد.

کاهش وزن

حتماً شنیدید که می گویند نشستن طولانی مدت باعث چاقی و اضافه وزن می‌شود؟

با استفاده از این صندلی های راک متحرک ۱۵۰ کالری در ساعت می‌سوزانید! این یک فرصت خوب برای افرادی است که فرصت ورزش کردن ندارند. البته این کار را نمی‌توان ورزش به حساب آورد ولی از هیچی بهتر هست و باعث به حرکت دراوردن جریان خون خواهد شد.

در نهایت کسانی که سبک سنتی را برای دکوراسیون داخلی خانه ی خود انتخاب کرده اند استفاده از این صندلی ها نیز به آنها پیشنهاد می‌شود. زیرا طرح این صندلی ها سنتی هستند و بیشتر کسانی که در خانه ی خود افراد سالمند دارند حتمن از این صندلی ها استفاده کنند. زیرا این افراد بیشتر روز خود را استراحت می‌کنند باید یک صندلی مناسب برای استراحت داشته باشند و این صندلی ها بدلیل طراحی مناسب و مدرن باعث میشود که بدون هیچ خستگی و یا کمر دردی روی صندلی نشسته و استراحت کنند.

 

۳-ویژگی‌های یک صندلی راک خوب

اینکه صندلی راکتان از چه جنسی باشد مهم است؛ مثلاً در ساخت مدل‌های چوبی حتماً به این نکته توجه کنید که از چوب مقاومی چونگردو یا راش یا توسکا ساخته شده باشد. در ایران به دو علت بیشتر از خانواده چوب توسکا در ساخت صندلی راک بهره می برند. اول انعطاف خوب چوب توسکا و دوم قیمت مناسب آن. در ساخت صندلی راک بعلت آنکه متحرک است و به اکثر اتصالات آن نیروی مضاعف وارد می‌شود، نباید از چوب ترد استفاده شود، چون احتمال شکستگی را افزایش می‌دهد. چوب توسکا و نمدار این نقطه ضعف را بخوبی پوشش می دهند.

نوع اتصال قسمت‌های مختلف صندلی را بررسی کنید که با چه چیزی این اتصال انجام شده است. اتصال با بست به‌جای چسب که در قدیم هم کاربرد زیادی داشت و نتیجه آن صندلی راک‌های ماندگاری بود که سال‌ها در خانه‌ها می‌درخشید؛ مقاومت صندلی را بالاتر می‌برند.

اینکه روی صندلی حس راحتی داشته باشید و آرنج‌هایتان به‌راحتی روی دسته آن قرار بگیرد نکته مهم بعدی است که نباید از آن غافل باشید. دو قسمت پایین صندلی که در واقع روی آن صندلی تاب می‌خورد بخش مهمی است که باید به‌درستی و با محاسبات دقیق خم شود. هر کجی و اشتباهی در این قسمت باعث خواهد شد صندلی‌تان به‌خوبی تاب نخورد یا اینکه وقتی روی آن هستید حس پرت‌شدگی و ناامنی کنید. به تکیه‌گاه صندلی توجه کنید و ببینید به‌راحتی می‌توانید به آن تکیه کنید.

اگر نشیمن‌گاه صندلی‌تان پارچه‌ای است و در آن فوم به کار رفته حتماً به نوع فوم و پارچه و راحتی آن دقت کنید. اگر فوم بکار رفته خیلی قطور و سفت باشد، حس راحتی و ریلکس شدن صندلی راک کاهش پیدا خواهد کرد.

۴-انواع صندلی راک

صندلی راک کلاسیک

صندلی راک کلاسیک قدیمی‌ترین و خاطره‌انگیزترین مدل این صندلی‌هاست. این مدل کلاسیک صندل چوبی راک احتمالاً برای همه ما آشنا است. قدیم‌ترها این صندلی نمادی از ثروت و تجمل نیز تلقی می‌شد. اغلب عمه‌های پولدار سریال‌های تلویزیونی و یا مادر شوهرهای بداخلاق ساعت‌ها روی آن می‌نشستند و از حرکت آن پر از لذت و خوشحالی می‌شدند ،این سبک صندلی‌های راک را در ایران حتماً دیده‌اید. معمول‌ترین مدل صندلی‌های راک هستند که با یکی از انواع چوب تولید می‌شوند.

در ایران بعلت وجود یک طرح منبت کاری شده به شکل سر عقاب که بر روی تاج صندلی است، بیشتر بعنوان صندلی راک عقابی شناخته می‌شود.

صندلی راک مدرن

در دنیای امروز سبک مینیمال و ساده طرفدار زیادی پیدا کرده‌اند و سبک‌های سنتی دارند جای خود را به سبک‌های مدرن می‌دهند.

صندلی راک مدرن، صندلی‌های پرطرفداری هستند که طرح‌های سنتی را به چالش کشیده‌اند. این صندلی‌ها طرفداران زیادی در بین صاحبان خانه و طراحان دکوراسیون پیداکرده‌اند. طرح‌هایی که سبک مدرن را به‌واقع دگرگون کرده‌اند و این روزها هم حسابی باب شده‌اند این بار به شکل صندلی راک درآمده‌اند تا دل هر بیننده‌ای را که خواستار زیبایی و طراحی نوین در کنار هم است را ببرند.

این مدل صندلی‌های راک کم‌جا هستند که این خودش یک امتیاز مثبت برای این مدل محسوب می‌شود و برعکس دیگر مدل‌های صندلی راک می‌توانید در آپارتمان‌های کوچک امروزی هم به خریدنش فکر کنید و از زیبایی و نقش صندلی راکینگ چیر در دکوراسیون لذت ببرید.

صندلی راک راحتی مبلی

صندلی راک راحتی مبلی نوع دیگری از انواع صندلی راک است که در کف و پشت آن از پارچه به همراه فوم و اسفنج و یا الیاف استفاده شده است. با توجه به اینکه یکی از اهداف استفاده از صندلی راک ریلکس شدن و آرامش روح و جسم است، داشتن کف و پشت نرم و راحت به این هدف کمک زیادی می‌کند.

مزیت این مدل صندلی که شبیه به مبل است و نشیمنگاه راحت و نرمی دارد این است که میتوانیم در کنار مبلمان منزل از آن استفاده کنیم و با توجه به پارچه ای بودن رویه آن می‌توان پارچه ای شبیه به پارچه مبلمان اتاق پذیرایی یا نشیمن‌مان داشته باشد.

یک خبر خوب برای مادرانی که نوزاد شیرخواره دارند اینست که این صندلی راک راحتی علاوه بر نشیمن‌گاه و تکیه‌گاه نرمش، می‌تواند مکانی خوب و آرام را برای شیردهی و آرام کردن کودکتان فراهم کند و خودتان هم حسابی از تاب خوردن روی آن لذت ببرید.

البته این نکته باعث می‌شود که نتوانیم بلافاصله خرید خود را انجام دهیم و باید ابتدا نوع و طرح پارچه را انتخاب کرده و حدود یک هفته تا ۱۰ روز منتظر بمانیم تا رویه کوبی آن انجام شود.

صندلی راک لهستانی
ندلی راک لهستانی هم یک مدل بی‌نظیر و منحصربه‌فرد از انواع صندلی‌های راکینگ چیر است که ظاهری بسیار خاص و لاکچری دارد و دقیقاً همین ویژگی‌ها را به بیننده القاء می‌کند، مسلماً سال‌ها در خانه‌تان از دیدنش لذت خواهید برد. تکنیک شگفت‌انگیز ساخت این صندلی‌ها استفاده از تکنولوژی خم چوب است. خم چوب با بخارآب باعث دوام هرچه بیشتر چوب و تاب ملایم و آرام این سبک صندلی راک شده است.
ندلی راک لهستانی هم یک مدل بی‌نظیر و منحصربه‌فرد از انواع صندلی‌های راکینگ چیر است که ظاهری بسیار خاص و لاکچری دارد و دقیقاً همین ویژگی‌ها را به بیننده القاء می‌کند، مسلماً سال‌ها در خانه‌تان از دیدنش لذت خواهید برد. تکنیک شگفت‌انگیز ساخت این صندلی‌ها استفاده از تکنولوژی خم چوب است. خم چوب با بخارآب باعث دوام هرچه بیشتر چوب و تاب ملایم و آرام این سبک صندلی راک شده است.
جدای قیمت گران این سبک که حتماً بالای یک میلیون تومان و بیشتر برایتان آب خواهد خورد، همه ویژگی‌هایش فوق‌العاده است و برای منزل کلاسیک شما انتخابی چشم‌نواز خواهد بود.

صندلی راک کودکندلی راک مخصوص کودکان یکی از مدل‌های جذاب و متفاوت صندلی گهواره‌ای است. شما می‌توانید صندلی راک کودکان را در مدل‌ها و سبک‌های جذاب و کودکانه در بازار پیدا کنید.
بعضی از این صندلی‌ها به شکل شخصیت‌های کارتونی و کودک پسند هستند و در ابعاد و مدل‌های مختلف برای سنین متفاوت وجود دارند. اگر یک وسیله سرگرم کننده مناسب اتاق کودکتان می‌خواهید این مدل صندلی بهترین انتخاب خواهد بود.

صندلی راک باغی

صندلی راک باغی یا مخصوص فضای باز با همان رویکرد آرامش و راحتی طراحی‌شده است. این مدل از صندلی راکینگ چیر از مواد ضدآب ساخته‌شده‌اند و به‌راحتی بذرای چیدمان بالکن، حیاط خانه و در باغتان می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید؛ کافی است برای خریدنشان به مراکز فروش صندلی‌های باغی بروید.

مدل‌های باغی و فضای آزاد صندلی راک بهتر است نشیمن نرمی داشته باشند و یک تشکچه مخصوص انتخاب خوبی است. در هوای دل‌پذیر بهاری و خنکای دل‌انگیز پاییز می‌توانید ساعت‌ها روی آن لم بدهید. این صندلی وسیله‌ای عالی برای استراحت است، مخصوصاً اگر منظره خوبی مانند یک باغ یا یک حیاط زیبا و سرسبز در اختیار داشته باشید. افزودن صندلی گهواره‌ای به فضای بازی که قبلاً بلااستفاده بوده است، آنجا را مکانی دنج و جذاب برای نشستن، استراحت و مطالعه می‌کند.

۵-نکات مربوط به خرید صندلی راک
صندلی راک برای محیط‌های بیرونی به لحاظ وزنی سنگین‌تر است . اما اگر صندلی گهواره‌ای را برای دکوراسیون و چیدمان محیط داخلی منزل می‌خواهید می‌توانید روی رنگ و زیبایی آن بیشتر تمرکز کنید.
اینکه صندلی راکتان از جنسی باشد هم بسیار مهم است ؛ برای مثال برای انتخاب مدل‌های چوبی بهترین گزینه چوب‌های گردو و راش هستند که مقاومت بیشتری دارند.
وقتی صندلی راک را برای استراحت سالمندان یا سرگرمی کودکان تهیه می‌کنید، قبل از هر چیز ایمنی آن را به‌دقت بررسی کنید.
واجب است نوع اتصال و مقاومت قسمت‌های مختلف را چک کنید . اینکه روی صندلی حس راحتی و آرامش داشته باشید نه ترس و دلهره از عقب رفت صندلی و آرنج شما به‌آسانی روی دسته صندلی راک قرار بگیرد نکته مهم دیگری ست که نباید از آن غافل شوید.
منبع: کلید

جمع بندی پایانی

صندلی های راک یکی از بهترین و راحتترین صندلی ها هستند. این صندلی ها طوری طراحی شده اند که هنگام نشستن روی آنها احساس آرامش و راحتی می‌کنید. اکثر صندلی های راک چوبی هستند. استفاده از چوب در ساخت این صندلی ها باعث شده تا ظاهر زیباتر و شیکتری داشته باشند. در گذشته نیز از مدل قدیمی این صندلی ها استفاده می‌کردند اما امروزه طرح و مدل این صندلی ها مدرن تر هستند و میتوانید به خوبی روی این صندلی ها استراحت کنید.

اگر به فکر سلامتی خود هستید حتمن از این صندلی ها استفاده کنید. دلیل اینکه هنگام نشستن روی این صندلی ها احساس آرامش می‌کنید این است که پشتی این صندلی ها حالت مناسبی برای لگن دارند، به همین دلیل باعث می‌شود که لگن و کمر شما در هنگام استراحت صدمه نبیند.

صندلی راک طرفدار های زیادی دارند. این صندلی ها علاوه بر ظاهر زیبایی که دارند، دارای کاربرد های فراوانی در خانه می باشند. برای استراحت و برای نشستن سالمندان و همچنین مطالعه می‌توانید از این صندلی ها استفاده کنید. اگر درهنگام خرید این صندلی به طرح و رنگ سایر وسایل مانند مبلمان خانه توجه نکنند باعث می‌شود این صندلی ها در دکوراسیون داخلی خانه تک رنگ باشد و کمتر در چشم مهمان ها باشد و باعث کاهش زیبایی دکوراسیون منزل می‌شود.

این صندلی ها علاوه بر کاربرد زیادی که دارند دارای قیمت مناسبی هستند و فضای زیادی را در دکوراسیون خانه اشغال نمی‌کنند. همه افراد می‌توانند از این صندلی ها در دکوراسیون خانه خود استفاده کنند. این صندلی ها در طرح و رنگ های مختلف ساخته شده اند که می‌توانید با توجه به سبک دکوراسیون داخلی و سلیقه ی خود انتخاب کنید.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت − دو =